Lądek-Zdrój u stóp Sudetów Wysokich

Lądek-Zdrój to atrakcyjna pod względem turystycznym miejscowości leżąca u stóp Sudetów Wysokich, w województwie dolnośląskim. Jej walorem jest bogata historia, liczne zabytki oraz uzdrowisko znane na całą Polskę. Dużym atutem jest kwestia noclegowa [więcej: ], będąca ostoją tutejszej turystyki. Są tu uczynni i gościnni gospodarze, oferujący komfortowe pokoje w kwaterach prywatnych oraz licznie usianych pensjonatach. Cieszą się pozytywnymi opiniami przyjezdnych, nawet w najbardziej gorącym okresie wakacyjnym. Na terenie miasta znajduje się wiele zabytków, jednym z nich jest dwuprzęsłowy most św. Jana, wybudowany w 1565 roku w stylu gotyckim. Zadziwiająca jest jego trwałość, gdyż mimo silnego prądu rzeki do tej pory oparł się wszystkim powodziom. Ciekawe jest twierdzenie, że tak trwały efekt spowodowany jest zastosowaniem jako spoiwa białek kurzych zamiast wapna. Na moście stoi figura św. Jana Nepomucena, pochodząca z warsztatu rzeźbiarskiego mistrza Michała Klahra Starszego. Należy do najstarszych tego typu figur na Śląsku.

Wartym odwiedzenia miejscem jest Leśny Ogród. To teren porośnięty egzotycznymi krzewami i drzewami pochodzącymi z wielu stron świata. Można tu spotkać między innymi mamutowca olbrzymiego, szydlicę japońską czy metasekwoję chińską. Ogród czynny jest od maja do października. Nie można zapomnieć o Galerii Muzealnej im. Michała Klahra Starszego [więcej: informacje Michał Klahar]. Znajduje się na rynku w barokowej kamienicy. W XVIII wieku pracował tu i mieszkał wybitny rzeźbiarz. Dużą atrakcją jest sam budynek ratusza wzniesiony w stylu neorenesansowym w XIX wieku. Codziennie o 12:00 z jego wieży rozlega się hejnał lądecki.

Rynek również jest zabytkowy otoczony malowniczymi kamienicami w stylu barokowym i rokokowym. Jest też uzdrowiskowy dom kultury, w którym od XVIII wieku odbywały się przedstawienia teatralne i koncerty. Na terenie stoi mnóstwo kościołów o wyjątkowej architekturze i ciekawej historii. Między innymi kamienny kościół Salwatora, kaplica św. Jerzego, sanktuarium Matki Bożej Uzdrowienia Chorych, kościół Narodzenia NMP czy XVII-wieczny kościół cmentarny św. Rocha.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>