Z dziejów Bytowa – Kaszuby na pierwszym planie

Pojezierze Kaszubskie to doskonałe miejsce do odpoczynku, zwiedzania, którego walory przyrodnicze zachęcają by wybrać ten obszar kraju na odpoczynek. Miastem, które warto wybrać na nocleg, bowiem szeroka baza noclegowa zadowoli każdego jest Bytów, położony na zachód od Kartuz i Kościerzyny. Wokół roztaczają się piękne widoki krajobrazów, a atrakcję stanowi warownia – zamek zbudowany na przełomie XIV i XV wieku, znajdujący się na szlaku pomorskich warowni, uchodzący za jeden z cudów Pomorza. Położony jest na szczycie wzgórza w Bytowie, wydaje się, że unosi się nad miastem.

Historia zamku to dzieje, które w tej części Kaszub związane były z Państwem Krzyżackim. Krzyżacy w 1329 roku kupili od Książąt Pomorskich gród i tereny wokół miasta, by pod koniec stulecia rozpocząć tutaj prace związane ze wznoszeniem gotyckiej warowni. Dostępu broniły rozlewiska rzeki Bytowej, nad którą położony jest Bytów. Wokół warowni dostrzec możemy resztki fosy i fortyfikacji. Owalne baszty zamkowe, czworoboczna wieża i grube mury są atrakcją niebywałą, zwiedzanie tego obiektu zadowoli nie tylko miłośników, ale jest przede wszystkim będzie atrakcją dla najmłodszych turystów.

Zamek powstał na planie prostokąta. Najstarsze północne skrzydło zamku stanowi Dom Zakonny – wybudowany w latach 1398 -1405, zlokalizowany przy ul. Zamkowej 2 w Bytowie. Obecnie jest tutaj Muzeum Zachodnio–Kaszubskie, które udostępnione jest do zwiedzania dla turystów. Eksponaty muzeum to nie tylko przedmioty codziennego użytku używane przez Kaszubów, ale także meble, wizerunki właścicieli zamku. Prezentowane tutaj są wystawy czasowe prac artystów kaszubskich.

Dom Książęcy stanowiący kolejną część – wczesnorenesansowe skrzydło zamku, ozdobiony jest od strony dziedzińca wieżyczką. Mur skrywa XVII-wieczne pociski moździerzowe. W tej części mieści się tutaj obecnie hotel i restauracja. Siedzibę swoją ma tu Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oraz Stowarzyszenie Bractwa Rycerskiego. W lipcu dużą atrakcją jest odbywający się na terenie zamku Wielki Turniej Rycerski „Gryfa Pomorskiego”, latem odbywają się tutaj Dni Bytowa oraz Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny Dni Kultury Kaszubskiej, zamek jest miejscem skupiającym życie kulturalne miasta.

Z dużej listy zabytków samego Bytowa warto jeszcze wymienić kościół św. Jerzego – obecnie cerkiew bizantyjsko–ukraińską z XVII wieku, secesyjne kamieniczki w mieście, pochodzące z XIX wieku oraz zabytkowy most kolejowy z XIX wieku, gdzie na przyporach mostu możemy zobaczyć herby Bytowa, Prus i Pomorza. Atrakcje nie pozwolą na nudę w tym miejscu, a okolica to również ciekawe i zabytkowe ślady pozostawione w dziejach historii tej pięknej ziemi kaszubskiej, którą warto wybrać na wypoczynek niezależnie od pory roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>