Zalety Jury Krakowsko-Częstochowskiej

Jeśli chcemy pojechać na wakacje, a chcielibyśmy spędzić je w sposób aktywny, taki jak wędrówka piesza lub rajd, zawsze stajemy przed wyborem, jakie pasmo górskie albo po prostu rejon Polski wybrać. Wiele osób zazwyczaj wybiera Tatry [więcej: informacje o Tatrach], chociaż jest całkiem niedaleko nich miejsce, w które również warto pojechać i zwiedzić.

Jura Krakowsko-Częstochowska jest regionem geograficznym, który rozciąga się z południa na północ pomiędzy Krakowem a Częstochową. Region ten jest bardzo dobry na pieszą wędrówkę, z co najmniej kilku istotnych względów. Zaliczyć można do niego niezbyt dużą ilość turystów (szczególnie widać to w sezonie), w porównaniu do wspomnianych wyżej Tatr, co sprawia, że wyprawa przebiega w o wiele mniejszym chaosie, a my sami możemy odpocząć. Kolejnym argumentem „za”, są równie wspaniałe widoki oraz niezbyt duża trudność tras związana z mniejszymi przewyższeniami (ma to głównie znaczenie, kiedy planujemy długą wędrówkę). Kolejnym plusem jest możliwość wejścia na Szlak Orlich Gniazd, szlak turystyczny numer jeden w Polsce. Rozciąga się on wzdłuż dawnych umocnień średniowiecznych, których trzonem były fortece górskie. Fortece te w różnym stanie dotrwały do czasów obecnych i stały się powodem do powstania Szlaku Orlich Gniazd.

Szlak Orlich Gniazd jest z jednej strony szlakiem, który umożliwia standardową turystykę pieszą, a z drugiej pozwala na zwiedzanie wielu historycznych miejsc. Do nich zaliczamy oczywiście Wawel oraz Klasztor Jasnogórski, gdyż należą one do Szlaku Orlich Gniazd, ale jest również co najmniej kilka mniej znanych, choć nie mniej spektakularnych obiektów, np.: Zamek w Bobolicach, Zamek Pieskowa Skała czy Zamek w Ojcowie.

Wzdłuż szlaku jest całkiem spora baza noclegowa [więcej: noclegi Jura Krakowsko-Częstochowska]. Idąc trasą, zauważymy sporą ilość gospodarstw agroturystycznych, natomiast w pobliżu można poszukać większych pensjonatów oraz hoteli, w których znajdziemy noclegi. Jura Krakowsko-Częstochowska jest zatem nie tylko piękna i ciekawa, ale również posiada dobrą infrastrukturę turystyczną. Nie trzeba trzymać się ściśle tego wyjątkowego szlaku, ponieważ po drodze jest wiele pięknych miejscowości. Jedną z nich jest niedaleko położona od Krakowa Wieliczka, która wszystkim kojarzy się z kopalnią soli [więcej: aktywny wypoczynek w Wieliczce]. Każdy chociaż raz powinien tutaj zajrzeć.

Jura Krakowsko-Częstochowska, jeśli damy jej szansę, zapewne zachwyci nas na wiele sposobów. Dzięki niej możemy nabrać ochoty na odkrywanie mniej znanych terenów Polski. Dzięki temu będziemy mieli okazję na wzbogacenie się: kulturalne oraz krajoznawcze.

4 thoughts on “Zalety Jury Krakowsko-Częstochowskiej

  1. Jura Krakowsko-Częstochowska to świetny region, pełny atrakcji, niesamowitych widoków i pięknych zabytków – warto znaleźć nocleg w Krakowie albo Częstochowie i zwiedzać te okolice:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>